Meetup | Ov en doelgroepenvervoer voor iedereen
| Datum: | Woensdag 22 januari 2025 |
| Tijd: | 10.00 tot 11.00 uur |
| Locatie: | Online, Voor je beeldscherm, Overal |
Woensdag 22 januari organiseerde Railforum de online meetup ‘Doelgroepenvervoer en ov voor iedereen’.
Valentin Schedereit (Berenschot), betrokken bij de voorgaande meetup rondom deze thematiek, blikte kort terug; de sector ziet veel kansen om doelgroepen én regulier ov te combineren en daarnaast te verstevigen met flexvervoer. Daarnaast organiseert de overheid een studie naar een publiek mobiliteitssysteem. Kortom er is veel beweging op dit thema!
Lisette de Lijster de Raadt (VDVN) ging in op de vraag wat doelgroepenvervoer nu eigenlijk typeert en hoe zij als vereniging hiermee omgaan. Gemeenten kennen grote uitdagingen om dit te organiseren. VDVN ondersteunt hierbij samen met ketenpartners als DOVA, KNV en VNG. Er speelt veel; er zijn veel verschillende wetten van toepassing, diverse vervoerders, verschillende ministeries, etc. etc. Dat maakt het een complexe puzzel. In een filmpje werd deze puzzel toegelicht (zie link op deze pagina). Kwaliteit van vervoer is belangrijk; veel vormen hadden we vroeger ook al, maar door innovaties wordt dit beter. Bijvoorbeeld eenvoudiger betalen met ov-pay, toepassingen via de smartphone, en betere service. De tijd is rijp om een transportsysteem te ontwikkelen dat voorziet in behoeftes van reizigers en maatschappelijke doelen. VDVN onderzoekt met haar partners hoe dit beter kan en zij zien daarbij provincie Zeeland als koploper. De definitie van publieke mobiliteit is voor VDVN; het vermogen om elke inwoner op een goede, veilige, inclusieve, betrouwbare, duurzame en betaalbare manier deel te laten nemen aan het maatschappelijk verkeer.
Richella Sinke (Provincie Zeeland)
Zeeland is uitgestrekt en dunbevolkt. Daarnaast zijn er eilanden, zijn niet alle delen van de provincie bereikbaar en rijden er na negen uur s`avonds weinig bussen. Slechts 2 procent van de inwoners gebruikt het ov. Kortom een wereld te winnen. Een sprekende vergelijking tussen Zeeland en de rest van Nederland is de slechte bereikbaarheid van mbo-scholen. Zeeland werkt daarom aan een nieuw publiek vervoerssysteem met één tariefstelling voor publiek vervoer en aangevuld met vraag gestuurd publiek vervoer. Er is één vervoerscentrale waar alles georganiseerd wordt en waar reizigers terecht kunnen voor service. Bij de centrale komt alles samen. Daarnaast test de provincie nieuwe innovaties in het living lab. Bijvoorbeeld autonoom vervoer op water en weg en slimmer plannen van reizen in apps. In de komende weken wordt dit getest en per regio in de provincie uitgerold. Eind 2026 moet het systeem volledig werken.
Joost Mortier (9292)
Bij 9292 kunnen reizigers reisadvies vragen. 9292 combineert alle vormen van vervoer en geeft het passende advies. Er zijn veel verschillende vormen van mobiliteit. Zij onderscheiden first mile, ov en last-mile. Deze onderscheiding wordt echter steeds meer geïntegreerd omdat reizigers ook kunnen kiezen om een volledige reis via flex vervoer af te leggen. 9292 wil de reiziger zo goed mogelijk in dit proces begeleiden. Er zijn veel aspecten die hierbij komen kijken; tariefdifferentiatie, beschikbaarheid modaliteiten, aankopen van tickets, reserveren, etc. etc. Daarnaast is het belangrijk dat alle informatie up-to-date is. 9292 ziet een goede klanttevredenheid rondom het gebruik van de app en een toename van de reserveringen van flexvervoer.
Documentaire – Iedereen mobiel: vanzelfsprekend! – https://www.stroomlijn.nl/iedereenmobiel/
Hoe zorgen we voor de beste reiservaring voor elke reiziger?
Aanvullend vervoer speelt een belangrijke rol in het verbeteren van de reis en maakt het openbaar vervoer aantrekkelijker voor huidige en nieuwe reizigers. Tegelijkertijd is er een trend dat steeds meer Nederlanders gebruik moeten maken van doelgroepenvervoer en naar verwachting groeit deze trend. Hoe kunnen we hen helpen de overstap te maken naar regulier openbaar vervoer en is het mogelijk dat reguliere ov-reizigers meereizen met doelgroepenvervoer als er bijvoorbeeld een plekje vrij is in een doelgroepen-voertuig?
Flexvervoer is voor alle reizigers een vorm van aanvullend vervoer, vooral in de regio`s waar het reguliere ov beperkt is. Het biedt reizigers flexibiliteit en gemak. De juiste real-time data beschikbaar hebben én inzetten is noodzakelijk om een soepele reis inzichtelijk te maken voor de reiziger. Hoe verhouden deze vervoersstromen zich tot elkaar en welke kansen liggen er om het reguliere ov en het doelgroepenvervoer aantrekkelijker te maken?
Programma:
| 10.00 | Opening en welkom| Valentin Schedereit, Berenschot en Silvan Ammeraal, Railforum |
| 10.05 | Voor iedere reiziger kansen en uitdagingen | Lisette de Lijster de Raadt, VDVN |
| 10.20 | Flexvervoer in Zeeland | Richella Sinke, Provincie Zeeland |
| 10.35 | Hoe maken we dit mogelijk voor de reiziger? | Joost Mortier, 9292 |
| 10.50 | Ruimte voor vragen |
| 11.00 | Afsluiting en einde | Silvan Ammeraal |
Teams-link: Nu deelnemen aan de vergadering

Deze mensen waren erbij:
| Silvan Ammeraal | Procesmanager, Railforum |
| Reinder Aukes | verbinder mobiliteit , Provincie Flevoland |
| Jochem Bezemer | Beleidsmedewerker openbaar vervoer, Ministerie van Infrastructuur en Waterstaat |
| Kees Braam | Bestuurslid, Reizigersvereniging Rover |
| Stef de Bruin | Accountmanager , Movares |
| Juul Buitink | Adviseur, MRDH |
| Ingrid Cozijnsen | Financieel adm. medewerker, Railforum |
| Erwin van Dijk | Business Development Manager Stad- en Streekvervoer, ICT InTraffic |
| Johannes Dijkstra | Adviseur Dienstregeling, NS |
| Anne Durand | Onderzoeker, Kennisinstituut voor Mobiliteitsbeleid |
| Gerbrand van den Eeckhout | Ontwikkelmanager, Arriva |
| Robert Erwich | Adviseur Openbaar Vervoer, Goudappel |
| Wilco Fiechter | Senior adviseur, Ministerie van IenW/Rijkswaterstaat |
| Marjon Fonville | Adviseur toegankelijkheid, NS |
| Jan Willem Fortuin | coördinator Zuid-Holland, Reizigersvereniging Rover |
| Jan Geurts | Projectleider Doelgroepenvervoer en OV, Provincie Noord-Brabant |
| Jeffrey van Gils | Beleidsadviseur Connected Mobility & OV, KNV (Koninklijk Nederlands Vervoer) |
| Damiaan Goetstouwers | Adviseur duurzame mobiliteit, Berenschot |
| Taetske Grendelman | Planschrijver, Transdev |
| Hugo de Haes | Projectmanager, DHM Advies, Proces- en Projectmanagement |
| Ruben van den Hamsvoort | programmamanager Taxbus, gemeente Eindhoven |
| Verena Van der Hoek | Beleidsmedewerker, Reizigersvereniging Rover |
| Willem de Jong | procesmanager, Provincie Brabant |
| George de Jong | IT Architect, NS |
| Pieter Kal | Transport & Traffic consultant, Intraffic |
| E Kamps | Vervoerregio Amsterdam, Vervoerregio Amsterdam |
| Arjen Klinkert | Beleidsadviseur Openbaar Vervoer, Provincie Flevoland |
| Thomas Kok | Vervoerregio Amsterdam, Vervoerregio Amsterdam |
| Claudia de Koning | Adviseur Openbaar Vervoer, Goudappel |
| Guus Kruijssen | Programmamanager Smart Mobility, Provincie Noord-Holland |
| Gabriëlle Leushuis | Sales & Business Manager, 9292 |
| Lisette de Lijster de Raadt | Directeur, Stroomlijn |
| Monica van Luven | Adviseur OV, Goudappel |
| Nienke Meijboom | Beleidscoördinator , Samenwerkingsverband DOVA |
| BlueElle Middendorp | Communicatie medewerker, Railforum |
| Joost Mortier | Algemeen Directeur, 9292 |
| Joost Nagtzaam | Adviseur toegankelijkheid, Nederlandse Spoorwegen |
| Henk Nanninga | Adviseur openbaar vervoer, Sweco Nederland B.V. |
| Menno Olman | Associé, Berenschot |
| Mathijs den Otter | Kenniswerker, CROW |
| Willeke Passmore | Projectleider, Vervoerregio Amsterdam |
| Carola Prins | Projectmanager, CROW |
| Raymond Prudon | Innovatiemanager, Keolis |
| Tania Rademaker | Accountmanager, Qbuzz |
| Job Reitsma | Business architect, Translink |
| Valentin Schedereit | Adviseur duurzame mobiliteit, Berenschot |
| Richella Sinke | Adviseur Flexvervoer, Provincie Zeeland |
| Joris Slaats | Planner, Strukton Rail Equipment |
| Petra Slichter | Officemanager, Railforum |
| Marcel Sloot | Projectmanager Collectief Vervoer, CROW |
| Mark Sloothaak | Mobiliteitsontwikkelaar, NS |
| Luuk Spanjaards | Consultant Mobiliteit, Supply Value |
| Marjolein Stamsnijder | Adviseur Strategie en Innovatie, NS |
| Emilio Tuinenburg | Manager Services and Digital, Siemens Mobility B.V. |
| Arjan Vaandrager | Secretaris, Koninklijk Nederlands Vervoer (KNV) |
| Gina van der Veen | Business Analist, 9292 |
| Kees Visser | Contractmanager Ketenmobiliteit, Qbuzz |
| Cindy Vrolijk | Manager Deur tot Deur, HTM personenvervoer NV |
| Willem van Waas | Beleidsadviseur OV & Sociaal Vervoer, Gemeente Amsterdam |
| Jolanda Weijdt | Concessiemanager, MRDH |
| Pieter Zuiddam | Railway Consultant, DNV Business Assurance B.V. |
