17e Railcafé | Georganiseerd door Railcenter en Railforum

Datum:Woensdag 20 mei 2026
Tijd:14.30 tot 17.30 uur
Locatie: Railcenter, Soesterweg 244, Amersfoort

Tijdens het Railcafé van 20 mei 2026 stond het thema “Jongeren op het spoor” centraal. De bijeenkomst draaide om de vraag hoe 16- en 17-jarigen beter kunnen instromen in de railinfra-sector, waar grote personeelstekorten en vergrijzing spelen. Het Brancheplatform Railinfra, opgericht in 2024, wil daarom de instroom vergroten van ongeveer 20–30 naar 100–200 nieuwe medewerkers per jaar richting 2030.

De presentaties van Marieke de Wit, Eric Spreij en Ben Kosse maakten duidelijk dat jongeren vaak nauwelijks bekend zijn met de railinfra als werkgever, terwijl de sector juist uitdagend werk, doorgroeimogelijkheden en goede verdiensten biedt. Volgens de wet mogen jongeren al veel werkzaamheden uitvoeren, mits bedrijven hun risico’s goed inventariseren (RI&E) en jongeren alleen werken met standaard persoonlijke beschermingsmiddelen. Nachtwerk en te lange werkweken zijn niet toegestaan.

Praktijkvoorbeelden, onder andere van Strukton, lieten zien dat jongeren via snuffelstages en de Strukton Academy veilig kennis kunnen maken met treinbeveiliging en andere werkzaamheden. Daarbij werd benadrukt dat goede begeleiding essentieel is, omdat jongeren vaak minder veiligheidsbesef hebben en stap voor stap moeten groeien in verantwoordelijkheden.

Tijdens het interactieve deel bespraken de deelnemers welke werkzaamheden jongeren binnen verschillende onderdelen van de railinfra kunnen uitvoeren. De algemene conclusie was dat er meer mogelijkheden zijn dan vooraf gedacht, mits bedrijven jongeren actief begeleiden, enthousiasmeren en geleidelijk meer verantwoordelijkheden geven. Je kunt meer lezen hierover via deze link.

We sloten de middag af met een gezellige netwerkborrel.

Downloads

Presentatie Jongeren zijn iets bijzonders op het spoor:
Over het evenement

Jongeren zijn iets bijzonders op het spoor

Op woensdag 20 mei staat het Railcafé in het teken van de mogelijkheden van jongeren in het spoor.  Kun je 16- en 17-jarigen überhaupt veilig en volgens de regels inzetten? In opdracht van het Brancheplatform Railinfra (voorheen Brancheplatform Arbeidsmarkt & Opleiding) heeft Railcenter dit uitgezocht. De uitkomst is helder en praktisch: er is ruimte, mits je het goed organiseert.

Oftewel: nu zijn wij aan zet om hier handen en voeten aan te geven. Hoe vliegen we dat aan? Wat zijn de eerste stappen?

Marieke de Wit licht toe waarom het belangrijk is om jongeren vroegtijdig kennis te laten maken met de railinfra sector.

Eric Spreij presenteert het rapport ‘Jongeren in het spoor’, waarna we ervaringen bespreken en samen in gesprek gaan om vervolgstappen te zetten. Welke kansen en uitdagingen verwachten we onderweg tegen te komen? Hoe kunnen we elkaar versterken?

Kom langs voor een inspirerende middag waar we samen zorgen voor meer jongeren in de sector! Want: meer instroom begint vaak met eerder kennismaken. Ook in de railinfra.

Na het inspiratie uurtje is er uiteraard tijd om gezellig na te praten tijdens de borrel.

Programma:

14.30uInloop
15.00uWelkom | Marieke de Wit, Brancheplatform Railinfra/Railcenter
15.10uJongeren in het spoor | Eric Spreij, teamlead Veiligheid Railcenter
15.50uErvaringen uit de praktijk
16.00uAfsluiting en borrel
17.30uEinde

 

Deze mensen waren erbij:

Jamal Amghar Manager E-Techniek, DuraVermeer Railinfra
Silvan Ammeraal Procesmanager, Railforum
Nicole van Daalen Onderwijskundige, Railcenter
Jasper Glass Technisch consultant / Eigenaar, GlassWerk B.V.
Frans Harthoorn Contractmanager, ASSETRail
Ben Kosse Bedrijfsleider, Strukton Rail
Jacco Kroese Sr. Accountmanager, Movares
Jan Willem van de Langemheen Manager Innovatie en optimalisatie, GVB
Menso de Maar directeur, Railforum
Alexander Molendijk Redacteur, SpoorPro (ProMedia Group)
Jeroen Mooij Directeur, Stichting Holland Spoor - MooijSPOOR
Henk Oostveen Directeur, Railcenter
Mark van den Rijen Operationeel directeur, Alom bv
Sandra Rijkes Hoofd BAM Infra OV Academie, BAM
Eric Spreij Teamlead Veiligheid, Railcenter
Paul Tammeling Founder & Consultant, Tammeling Mobility Services
Johan Tromp Managing Director, Tromp-Rail BV
Marieke de Wit Programmamanager, Railcenter
Pieter Zuiddam Railway Consultant, DNV Business Assurance B.V.